Pravila za primerno vedenje 

Evropski parlament je za poslance in uslužbence določil pravila v zvezi s preglednostjo in etiko. Več o tem tukaj.

Preprečevanje nadlegovanja in diskriminacije

Poslanci se pri opravljanju svojih nalog vzdržijo vseh vrst psihološkega ali spolnega nadlegovanja in spoštujejo kodeks primernega vedenja (gl. člen 10(6) Poslovnika).

Namen kodeksa primernega vedenja za poslance Evropskega parlamenta je, da se poslanci do vsakogar, ki dela v Evropskem parlamentu, vedejo dostojanstveno, spoštljivo in brez predsodkov ali diskriminacije.

Od poslancev se pričakuje, da se vedejo profesionalno ter se v odnosih z osebjem vzdržijo poniževanja, žaljenja ter žaljivega ali diskriminatornega jezika ali drugih neetičnih, ponižujočih ali nezakonitih dejanj.

Kodeks primernega vedenja je priložen Poslovniku Evropskega parlamenta (Priloga II).

Vsak poslanec mora ob nastopu funkcije v Parlamentu podpisati izjavo, s katero potrdi svojo zavezanost spoštovanju kodeksa.

Poslanci, ki izjave ne podpišejo, ne morejo biti izvoljeni za nosilce funkcij Parlamenta ali v katerega izmed njegovih organov, ne morejo biti imenovani za poročevalca ali sodelovati v uradnih delegacijah ali medinstitucionalnih pogajanjih. Vse izjave, podpisane ali ne, se objavijo na profilnih straneh poslancev na spletišču Parlamenta. Na spletnem mestu ni mogoče objaviti podpisov poslancev, zato datum na izjavi pomeni dan, na katerega je bila podpisana.

Opredelitev in obravnava nasprotij interesov

Vodilna načela Kodeksa ravnanja v zvezi z integriteto in preglednostjo določajo, da poslanci delujejo izključno v splošnem interesu, pri delu pa se ravnajo po načelih nepristranskosti, integritete, preglednosti, marljivosti, poštenosti, odgovornosti in spoštovanja dostojanstva in ugleda Parlamenta.

Kodeks ravnanja opredeljuje nasprotja interesov in kako naj poslanci ravnajo, da jih odpravijo, opredeljena pa je tudi njihova obveznost, da izpolnijo podrobno izjavo o zasebnih interesih, prijavo premoženja in po potrebi izjavo o seznanjenosti z morebitnim nasprotjem interesov, napovedati pa morajo tudi udeležbo na prireditvah, ki jih organizirajo tretje strani, ter vsa darila, prejeta pri opravljanju uradnih dolžnosti v približni vrednosti več kot 150 EUR.

Poleg tega morajo poslanci v skladu s kodeksom ravnanja objaviti vse načrtovane sestanke s predstavniki interesov, za katere velja register za preglednost, in predstavniki javnih organov držav nečlanic EU, tudi če se z njimi sestanejo njihovi pomočniki.

Predsednik Parlamenta lahko kaznuje poslanca, ki krši pravila kodeksa. Tako kazen predsednik razglasi na plenarnem zasedanju in objavi na spletišču Parlamenta.

Več informacij:   Poslovnik:Člen 11 – Pravila ravnanja v zvezi z integriteto in preglednostjo

Etično ravnanje uslužbencev

Evropski javni uslužbenci morajo pri opravljanju svojih poklicnih dolžnosti spoštovati sklop pravil, tako v obdobju zaposlitve kot tudi po prenehanju delovnega razmerja. Pravila so opredeljena v kadrovskih predpisih, kodeksu dobrega ravnanja, ki ga je sprejelo predsedstvo Evropskega parlamenta, in zahtevajo, da so vsi uslužbenci neodvisni, preudarni, diskretni in lojalni.

Te splošne obveznosti so namenjene varovanju dejavnosti in ugleda EU in njenih uslužbencev, veljajo pa tako med opravljanjem dolžnosti uslužbencev kot tudi zunaj delovnega časa.

To pomeni, da je treba nemudoma prijaviti vse povezave s podjetjem ali organizacijo, ki bi lahko ogrozile spoštovanje teh obveznosti. Za zunanje dejavnosti, ki jih zajemajo ta pravila, je treba najprej pridobiti odobritev ne glede na to, ali so plačane ali ne.

Uslužbenci Parlamenta od tretjih oseb ne smejo sprejeti daril ali uslug, ne da bi pred tem pridobili soglasje, razen če je vrednost posameznega darila manjša od 100 EUR oziroma vrednost daril v celotnem letu ne presega 300 EUR.

Ko uslužbenci zapustijo Parlament, ga morajo obvestiti, če nameravajo opravljati kakršno koli plačano ali neplačano dejavnost.

Informacije o primernem ravnanju v zvezi z lobističnimi skupinami so na voljo na spletni strani o preglednosti in lobističnih skupinah.