„Meie peale võib alati loota, olgu ajad siis head või halvad!“

Albeto Osales pärast koroonakriisi algust oma traktoriga vabatahtlikult tänavate desinfitseerimisel. Hispaania, Laguna de Negrillos, Leóni provints

Alberto on alati töötanud oma kogukonna hüvanguks. Mahepõllumehe jaoks nagu tema tähendas see kvaliteetse toidu toomist Laguna de Negrillose elanike lauale ja kaugemalegi. Seda jätkas ta ka COVID-19 ajal. Pandeemia ajal võttis ta aga appi ka pühapäevad. Tema lõputud jõupingutused pälvisid laialdast tähelepanu ning leidsid äramärkimist ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni poolt. „Me jätkasime oma tavapärast tööd, kuid pakkusime koos teiste põllumajandustootjatega välja ka idee aidata ametivõimudel desinfitseerida tänavaid ja teisi võimalikke avalikke nakkuskohti,“ seletab Alberta. „Pakkusime selle mõtte välja ning ametivõimud andsid meile vajalikud juhised.“ Alberto kogus kokku rühma vabatahtlikke, kellel oli vaid üks motivatsioon: teha koostööd ning päästa ja kaitsta vanemaealisi nakatumise eest. Vabatahtlikud kasutasid võimaluse korral oma traktoreid, aga töötasid ka jala. Nii näitasid nad kõigile, et nende peale võib alati kindel olla.

„Hulgimüügiettevõtted leidsid võimaluse jätkata laialdase tootevaliku pakkumist, ehkki transport ja logistika olid keerulised.“

Centro Agroalimentare Roma Hoolitses selle eest, et kõigil roomlastel oleks kriisi ajal ligipääs toitainerikkale toidule. Itaalia, Rooma

Koroonakriisi saabudes saime aru, kui paljusid asju olime varem võtnud iseenesestmõistetavana. Igapäevase toidukraami ostmine on üks lihtne näide: kuidas osta toitu, kui linnas kehtivad liikumispiirangud ja enamik toidupoode on suletud? Roomas võisid linnakodanikud Centro Agroalimentare Roma peale kindlad olla. „Kriisi ajal kasvas nõudlus puu- ja köögiviljade järele,“ ütlevad konsortsiumiliikmed. „Ümbruskaudsed turud jätkasid tööd ja me suutsime neid varustada elementaarse kohaliku toidukaubaga, mis rahuldasid piirangute tõttu kodus olijate vajadused.“ Konsortsium tegi aga veel rohkem. Nähes, et osal elanikkonnast ei olnud mitmekesise toidu ostmiseks piisavaid vahendeid, annetas konsortsium koostöös kohalike teenusepakkujate ja muude organisatsioonidega ainuüksi 2020. aasta märtsis ja aprillis 2 miljonit portsjonit toitu. Tegevust koordineeriti veebipõhiselt teemaviite #KoosSaameHakkama all ja tegevus märgiti ära ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni poolt.

„Rändajate lapsed vajavad meie tuge enam kui iial varem,“

Younes ja Brooks Aitab abiõpetajana kriisi ajal haavatavaid perekondi. Maroko, Põhja- ja Kirde-Maroko

Younes tegeleb õpituge vajavate lastega ning aitab neil leida kooli. Ta töötab olulise projekti „Hijra Wa Himaya“ juures, ehkki koroonakriisi tõttu on tema töö muutunud palju raskemaks. Näiteks toetab Younes 10-aastast Brooksi, kellega ta hakkas töötama veebruaris ja kellel ta aitas liikumispiirangutest hoolimata suvel prantsuse keelt õppida. „Ma sain internetiühendusega tahvelarvuti. Nii sain ma teha kodutöid samamoodi nagu minu sõbrad ja Younes isegi aitas mul õppida,“ rõõmustab Brooks. „Kriis ainult suurendab meie töö tähtsust,“ märgib Younes. „Leidsime võimaluse lapsi näost-näkku, veebis ja telefonitsi toetada ning pakkuda telefoni teel ka psühhosotsiaalset nõustamist.“ Lisaks sellele projektile korraldasid EL ja UNICEF ümber ka ühe teise programmi, et suurendada üksikemade õigusi ja sõltumatust. ELi rahastatud ja Institut National de Solidarité kaudu ellu viidud programm toetab 250 kriisi tõttu kannatavat üksikema.

„Meil on nii palju andeid. Katsume neid nüüd lihtsalt ära kasutada.“

Bänd RolliGang: Alexander, Benny, Johannes, Orazio ja Sarah Kirjutasid sõnad ja muusika laulule, mis julgustas tänaseid kangelasi üle Saksamaa üles astuma. Saksamaa, München

Kõik me oleme millalgi selle kriisi jooksul ennast halvasti tundnud. Liikumispiirangud, töökaotus, plaanide tühistumine või – kõige hullem – lähedase sõbra või pereliikme kaotus on rasked hoobid. Samas on eluraskusi kogetud ju ka enne praegust pandeemiat. Sakslased Alexander, Benny, Johannes, Orazio ja Sarah teavad kriiside kohta nii mõndagi. Nad on elanud kogu oma elu puudega. Praegusel ebakindlal ajal otsustasid nad ühendada jõud ja inspireerida inimesi oma bändi RolliGang uue lauluga „Wir schaffen diese Krise“. „Loeb ainult inimlikkus, see on kõige olulisem. Need, kes teistest hoolivad, on meie aja kangelased,“ ütlevad laulusõnad. RolliGangi uus laul on liigutav ood headusele, lootusele, õiglusele ja üksmeelele ning see juhib tähelepanu paljudele Euroopas tehtud kangelastegudele. Pala „Wir schaffen diese Krise“ („Saame hakkama“) on üleval YouTube'is.

„Tahtsin näidata, kui palju head tehti sel raskel ajal“

Danijela Tegi filmi kolmest naisest, kes töötasid kriisi ajal vabatahtlikena Horvaatia, Zagreb

Zagrebi elanikud kogesid märtsis väga keerulisi aegu. Linna ei tabanud ootamatult üksnes koroonaepideemia ja sellega seotud tagajärjed, vaid ka laastav maavärin. Vanad majad hävinesid täielikult, ühistransport lakkas töötamast ning paljud inimesed jäid lageda taeva alla. Danijela otsustas, et tahab selle hävitustöö kõrval näidata inimestele midagi positiivset. „Meie riigis on palju naisi, kes vabatahtlikuna pühendunult panustavad oma aega ja teadmisi erinevatesse heategevusprojektidesse. Minu film „Naised saavad hakkama!“ on just sellistest naistest. See jälgib kolme naist 24. aprilli ja 10. mai vahel. Filmis on näha, kuidas inimesed toetasid abivajajaid sel uskumatult raskel ajal,“ räägib Danijela. 22-minutilist filmi saab vaadata Youtube’is.

„Loodan, et olukord on selgelt paranemas“

Viri Nägi liikumispiirangute tõttu võimalust muuta oma restoran veelgi paremaks Hispaania, San Román de Candamo, Asturias

COVID-19 pandeemia tekitas restoraniomanikele üle Euroopa tohutut ebakindlust. Viri koges seda isiklikult, kui oli sunnitud sulgema oma restorani „El Llar de Viri“, kuna Hispaania kehtestas laialdased liikumispiirangud. „Otsus kõigi restoranide sulgemise kohta tabas meid nagu välk selgest taevast. Me ei suutnud seda alul uskuda,“ kirjeldab Viri. „Võiks öelda, et me läbisime mitu etappi. Kõigepealt tundsime suurt ebakindlust, seejärel lihtsalt hämmingut. Ühel hetkel aga saad aru, et lihtsalt mitte midagi teha ei ole ka võimalik.“ Viri otsustas käised üles käärida. Ta rajas köögiviljaaia ning hakkas klientidele toidupakke kokku panema. „Kogu meie tooraine kasvab siinsamas,“ ütleb ta õhinal. Virile tegi püsiklientidega kohtumine pärast restorani taasavamist suurt rõõmu. Kuigi ta ei tea veel täpselt, mis tulevik toob, naudib ta iga hetke oma klientidega.

„Anname endast kõik, et aidata!“

Marc, Patrick ja Nader Lõid vajalikud abivahendid, et piirata viiruse levikut Malta, Iirimaa ja Itaalia

Euroopa on nendel rasketel aegadel vajanud kõiki helgemaid päid. On tõeliselt muljet avaldav, kui kiiresti tuldi välja suurepäraste ideedega. Näiteks Malta Ülikool arendas välja prototüübi, mis desinfitseerib respiraatoreid. „Seadme saab valmis teha üpriski lihtsalt, kiirelt ja odavalt,“ seletab Marc. Haiglad said epideemiast kurnatud Itaalias palju abi Naderilt ja tema 3D-printimise idufirmalt. Tiim meisterdas sukeldumismaskidest sobivad maskid juhitava hingamise aparaadile ning toimetas need haiglatesse üle kogu maa. Appi tõttas Iirimaal ka Patrick, kes varasemalt tegutses viski ja džinni valmistajana. „Kuulsime, et Loode-Iirimaal on suur puudus desinfitseerimisvahenditest ning otsustasime muuta oma toodangut. Viisime desinfitseerimisvahendeid arstidele, poodidesse, apteekidesse ja heategevusorganisatsioonidele,“ meenutab Patrick. Kõikide nende jõupingutuste kõrval on EL eraldanud 314 miljonit eurot vaktsiinide väljatöötamiseks ning valmisoleku suurendamiseks uuteks viiruspuhanguteks.

„Teen seda oma ema ja kõikide teiste emade nimel, kes on tundnud hirmu ja üksildust praegusel ajal“

Melanie, Daniel ja Marios Andsid endast kriisi ajal kõik, et aidata teisi arste ja patsiente Malta, Soome, Küpros

COVID-19 näitas, mida arstid üle Euroopa on valmis tegema, et inimesi rasketel aegadel aidata. Esmajoones on selleks oma teadmiste jagamine. Maltal filmis Melanie videoid, milles seletatakse üksikasjalikult lahti keerukaid, kuid meedia poolt tihti kasutatavaid COVID-19-ga seotud mõisteid. Nii seletab ühes videos kardioloog lihtsalt ja arusaadavalt kõigile, mida tähendab „kõvera tasandamine“. Soomes hakkas Anni vastama inimeste küsimustele Instagramis, kus teda hakkas lühikese aja jooksul jälgima 25 000 inimest. Samal ajal aitasid eesliinitöötajad Daniel (Gozo) ja Marios (Küpros) oma kolleege. Daniel tänas Facebookis kõiki, kes olid toonud neile süüa ja toetanud eesliinitöötajaid. Marios teatas samuti Facebookis, et naaseb pensionilt haiglasse tööle. Sama tegid ka mitmed Euroopa Parlamendi liikmed.

„Just nüüd tuleb meil kokku hoida!“

Yasmina Jagab tasuta toitu inimestele, kes seda kõige rohkem vajavad Holland, Rotterdam

Yasmina algatas oma sõpradega Freshtable-nimelised talgud 2020. aasta jaanuaris. Ettevõtmise eesmärk oli valmistada tervislikku mahetoitu, millele kliendid ettemääratud ajal ja kohas järele tulevad. Keegi ei oleks osanud arvata, kui vajalikuks muutuvad sellised ettevõtmised COVID-19 tõttu. Freshtable andis tööd pagulastele ning viis toidu tasuta kätte kriisi tõttu kõige rohkem kannatanud eakatele. „Püüame leida lahendusi haavatavamate ühiskonnagruppide toetamiseks,“ räägib Yasmina. „Mais viisime läbi kampaania Jaga toitu!, mille raames annetasime toidupakke abivajajatele. Töötasime Rotterdamis selle nimel, et abi saaksid näiteks naiste varjupaigad ja raskustes suurpered. Püüame alati aidata. Ka meie kliendid võivad osaleda, makstes kinni toidu, mille viime neile, kes seda vajavad.“ Freshtable-it rahastati Euroopa solidaarsuskorpuse raames. Viimane pakub noortele võimalusi töötada heategevuslikes projektides või vabatahtlikena.

„Meie tehisintellektil põhinevat juturobotit on koroonaviiruse tuvastamiseks kasutanud miljonid inimesed“

Jama Ettevõte Symptoma võimaldab miljonitel inimestel üle maailma kasutada koroonaviiruse tehisintellektipõhist tuvastusprogrammi Austria, Attersee

Austria iduettevõte Symptoma arendas 14 aastat kestnud teadustöö põhjal välja digitaalse meditsiiniseadme. COVID-19 pandeemia ajal on see sertifitseeritud seade osutunud väga väärtuslikuks. Külastage symptoma.com lehekülge, sisestage oma sümptomid, vastake mõnele küsimusele ja juba saategi oma tulemuse. Mida kõrgem punktiskoor, seda tõenäolisem on, et olete nakatunud. „Symptoma.com on tõenäoliselt esimene ja ainuke tehisintellektipõhine juturobot, mis aitab tuvastada koroonaviiruse võimalikku esinemist,“ ütleb Jama. „Meie juturobotit saab kasutada 36-s keeles ja ta on tuvastanud COVID-19 riski 96,32-protsendilise täpsustega.“ Testi saab teha tasuta ning see on täiesti anonüümne. Arstid saavad seetõttu keskenduda neile, kes kõige kiiremini ravi vajavad ning tervishoiutöötajad ja teadlased saavad haigusest parema ülevaate. Symptoma.com on saanud rahalist toetust Euroopa Komisjoni programmi „Horisont 2020“ VKEde rahastamisvahendist. Lisateavet nende uuringu kohta leiate siit: symptoma.com/covid-19 (hetkel läbivaatamisel ekspertide poolt).

„EL toetas mu ettevõtet“

Isabel Hoidis ettevõtte tänu ELi abile elus Hispaania, Cabo de Palos

13. märtsil sulges Hispaania piirkond Murcia koroonaviiruse leviku takistamiseks oma piiri. Selle vajaliku sammu tõttu seiskus aga kogu turism, millest Murcia suurel määral sõltub. Otsus tabas rängalt sukeldumiskeskuse omanikku Isabel Laguardiat. Ta oli sunnitud keskuse sulgema ja loobuma töötajate palkamisest kevadvaheajaks ja suvehooajaks. EL tõttas väikestele ettevõtetele kiiresti appi ning muutis uue õigusaktiga riigiabi andmise varasemast tunduvalt hõlpsamaks. See võimaldas Hispaania valitsusel ettevõtteid kiiresti toetada ja koroonaviiruse puhangu ajal koondamisi ära hoida. Nüüd saavad liikmesriigid COVID-19 tõttu raskustesse sattunud inimesi ja ettevõtteid, eriti väikeettevõtteid kiirelt ja tõhusalt aidata. Toetuskavade raames saab ettevõttele kiireloomuliste kulude katteks eraldada kuni 800 000 eurot.

„Aitame ettevõtjatel koroonakriisi põhjustatud segadusega toime tulla“

Claudine Lõi koos oma Luksemburgi kaubandus-koja kolleegidega platvormi #JobSwitch Luksemburg, Luxembourg

Mõned ettevõtted olid koroonakriisi ajal sunnitud uksed sulgema, teised aga ägasid kasvanud nõudluse all. Olukorra tasakaalustamiseks lõi Claudine koos oma Luksemburgi kaubanduskoja kolleegidega platvormi #JobSwitch. „Me lõime ettevõtetele spetsiaalse nõuandetelefoni, tegelesime nende muredega, andsime neile jooksvat teavet ja lõime vahendi, mis aitas töö kaotanud inimesi lisatööjõudu vajavatesse ettevõtetesse ümber suunata,“ selgitab Claudine. Platvormi kasutati kuni aprilli lõpuni ja see osutus äärmiselt edukaks. Registreerus ligikaudu 1400 kandidaati ning üle 500 neist leidis uue töö. Lisaks platvormile #JobSwitch käivitas kaubanduskoda ka ettevõtjate toetusprogrammi ning pakkus finantsraskustes ettevõtetele pangatagatist.