„Sme tu pre vás – v dobrom i v zlom“

Alberto Po vypuknutí pandémie COVID-19 sa prihlásil ako dobrovoľník a so svojím traktorom pomáhal dezinfikovať ulice Španielsko, Laguna de Negrillos, León

Albertovi odjakživa záležalo na ľuďoch v jeho okolí. Venuje sa ekologickému poľnohospodárstvu, čo v praxi znamená, že ľuďom v Laguna de Negrillos v provincii León dodáva kvalitné potraviny. Ani COVID-19 na jeho každodennom programe veľa nezmenil. Možno okrem jediného: začal pracovať aj v nedeľu. Jeho neúnavné úsilie si všimla aj Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). „V podstate sme ďalej robili to isté. Spolu s niekoľkými ďalšími poľnohospodármi sme však prišli s nápadom pomôcť s dezinfekciou ulíc či ďalších možných verejných zdrojov nákazy,“ vysvetľuje Alberto. „Predstavili sme svoj zámer úradom, ktoré k nemu vydali príslušné pokyny.“ Čoskoro dal Alberto dokopy tím dobrovoľníkov. Presvedčilo ich jednoduché posolstvo: „Ak dokážeme spolupracovať a ochrániť starších spoluobčanov pred možnou nákazou, niet na čo čakať.“ Tam, kde to šlo, nasadili dobrovoľníci svoje traktory. Zvyšok zvládli aj pešky. Ich odhodlanie pomôcť ľuďom vo svojom okolí bolo nezastaviteľné.

„Veľké tržnice aj napriek prepravným a logistickým problémom zaistili široký výber produktov“

Konzorcium Centro Agroalimentare Roma Vďaka konzorciu mali všetci obyvatelia Ríma prístup ku kvalitným potravinám aj počas zákazu vychádzania Taliansko, Rím

Pandémia COVID-19 otriasla mnohými oblasťami nášho života, ktoré sme dovtedy považovali za samozrejmosť. Asi najzreteľnejšie sa to prejavilo pri nákupe potravín. Ako si zaobstarať jedlo na každý deň v čase, keď platí obmedzenie pohybu a väčšina obchodov je zatvorená? Obyvatelia Ríma sa v tomto smere mohli spoľahnúť na služby miestneho konzorcia Centro Agroalimentare. „Dopyt po ovocí a zelenine sa viditeľne zvýšil,“ hovorí jeden z jeho členov. „Trhy v jednotlivých štvrtiach mesta fungovali aj ďalej, a tak sme mohli tým, ktorí zostali doma, dodávať základné potraviny od regionálnych výrobcov.“ Konzorcium však zašlo ešte ďalej. Keďže časť obyvateľov nemala prístup k dostatočnému množstvu kvalitných potravín, spojilo sa s miestnymi skupinami a iniciatívami. Len v marci a apríli spoločne darovali až 2 milióny porcií jedla. Aktivity konzorcia boli koordinované na internete pod hashtagom #TogetherWeWillDoThis a nedávno ich vyzdvihla aj Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

„Deti migrantov nás ešte nikdy nepotrebovali tak ako teraz“

Younes Študijný poradca, ktorý počas krízy pomáhal rodinám v núdzi Maroko, Regióny Oriental a Tanger-Tétouan

Younes sa venuje deťom, ktoré potrebujú niekoho, kto by im pomohol pri štúdiu a výbere školy. Jeho každodenná práca, ktorá je financovaná v rámci projektu Hijra Wa Himaya, bola už pred koronakrízou veľmi dôležitá, robiť ju v čase pandémie je však náročnejšie. Pomoc, ktorú projekt ponúka, využil aj desaťročný Brooks. Younes mu pomáha už od februára. Aj napriek obmedzeniu pohybu sa Brooks v lete naučil po francúzsky. „Dostal som tablet s pripojením na internet. Mohol som si robiť domáce úlohy presne ako moji kamaráti. Younes mi pomáhal aj s učením,“ teší sa. „To, čo robíme, má v čase krízy ešte väčší význam,“ hovorí Younes. „Nečakali sme ani minútu, okamžite sme pre deti zabezpečili bezprostrednú pomoc cez telefón a internet, rovnako ako telefónnu linku psychologickej a sociálnej pomoci.“ Nejde o jediný projekt, ktorý podporujú EÚ a UNICEF: ďalším je iniciatíva zameraná na zlepšenie práv a postavenia slobodných matiek. Program, ktorý je financovaný z prostriedkov Únie a realizuje ho Institut National de Solidarité, v súčasnosti podporuje 250 slobodných matiek v núdzi, z ktorých niektoré sú samy s malým dieťaťom.

„Na nedostatok talentu sa nemôžeme sťažovať a teraz je ten pravý čas ho využiť!“

Skupina RolliGang: Alexander, Benny, Johannes, Orazio a Sarah Zložili pesničku, ktorá je povzbudením pre odvážnych ľudí v celom Nemecku Nemecko, Mníchov

Každý z nás si počas tejto krízy prežil ťažké chvíle. Zákaz vychádzania, strata zamestnania, zrieknutie sa životných plánov či dokonca strata blízkych priateľov alebo členov rodiny: dôvodov, pre ktoré by človek mohol prepadnúť zúfalstvu, je mnoho. Popri tom všetkom však nesmieme zabúdať na jedno: niektorí z nás to mali ťažké už dávno pred začiatkom pandémie. Alexander, Benny, Johannes, Orazio a Sarah z Nemecka vedia o krízach svoje – po celý život totiž zápasia s postihnutím. Ako členovia skupiny RolliGang sa rozhodli sa, že aj v týchto neistých časoch spoja sily a zlepšia nám náladu novou pesničkou. „Teraz nejde o peniaze, ale o ľudstvo. Len pomoc druhým je to pravé hrdinstvo,“ spieva sa v nej. Dojímavo ospevujú láskavosť, nádej, spravodlivosť a jednotu, ako aj úsilie mnohých statočných ľudí v celej Európe. Pieseň s názvom „Wir schaffen diese Krise“ (Túto krízu zvládneme) nájdete na YouTube.

„Musela som poukázať na to, čo dobré vzišlo z tohto veľmi ťažkého obdobia“

Danijela Natočila film o troch ženách, ktoré sa počas krízy rozhodli nezištne pomáhať druhým Chorvátsko, Záhreb

Marec bol pre obyvateľov Záhrebu mimoriadne náročný. Nielenže sa museli – podobne ako my všetci – vyrovnávať s dôsledkami nečakanej pandémie COVID-19, mesto sa takisto stalo epicentrom zemetrasenia, ktoré za sebou zanechalo spúšť. Staré budovy zostali úplne zničené, verejná hromadná doprava ochromená a mnohí ľudia prišli o strechu nad hlavou. V tejto situácii si Danijela povedala, že musí urobiť niečo pozitívne. „Mnohé ženy u nás nesebecky venujú čas a vedomosti druhým a ako dobrovoľníčky sa zapájajú do rôznych iniciatív v sociálnej oblasti. Môj film Women can do it! [Ženy to dokážu!] je práve o nich. Sleduje tri ženy v čase pandémie, konkrétne od 24. apríla do 10. mája, ktoré sa nejakým spôsobom angažujú. Film zachytáva konanie občanov a ich pomoc ľuďom v núdzi v tomto neuveriteľne ťažkom období,“ vysvetľuje. Dokument, ktorý trvá 22 minút, je voľne dostupný na Youtube.

„Dúfam, že život sa pomaly, ale isto vracia do starých koľají“

Viri Využila zákaz vychádzania nato, aby zlepšila služby, ktoré poskytuje vo svojej reštaurácii Španielsko, San Román de Candamo, Astúria

Pre majiteľov reštaurácií v celej Európe sa obdobie pandémie COVID-19 podobalo divokej jazde na horskej dráhe. Krátko nato, ako v Španielsku začal platiť zákaz vychádzania, bola Viri nútená zavrieť svoju reštauráciu El Llar de Viri. Vie, o čom hovorí. „Rozhodnutie zatvoriť všetky reštaurácie nás zastihlo úplne nepripravených, nemohli sme tomu uveriť. Prešli sme si rôznymi fázami. Najskôr sme prežívali neistotu, po ktorej nasledoval šok. Potom sa v človeku dostaví pocit, že už nedokáže iba nečinne stáť, že jednoducho musí niečo urobiť,“ vysvetľuje. Viri sa rozhodla, že z tohto nového postoja vyťaží čo najviac. Začala pripravovať potravinové balíčky pre zákazníkov a začala pestovať zeleninu vo vlastnej záhradke. „Suroviny teraz máme rovno pred dverami,“ hovorí s nadšením v hlase. Po úspešnom znovuotvorení reštaurácie si Viri uvedomila, že ešte nikdy nevidela priateľské tváre svojich najvernejších zákazníkov tak rada. Naďalej ma obavy z budúcnosti, určite si však vychutná každú chvíľku strávenú so svojimi zákazníkmi.

„Všetci chceme pomôcť, ako sa len dá“

Marc, Patrick a Nader Vyvinuli kľúčové nástroje na prevenciu šírenia vírusu Malta, Írsko a Taliansko

Európa potrebovala v tomto neľahkom období schopných ľudí. A je až neuveriteľné, ako pohotovo dokázali na situáciu zareagovať. Napríklad Maltská univerzita vyvinula prototyp prístroja na dezinfekciu respirátorov. „Tieto prístroje možno vyrobiť pomerne jednoducho a lacno. Navyše sa dajú vyrobiť rýchlo aj vo veľkých množstvách,“ vysvetľuje Marc. V Taliansku, ktoré bolo pandémiou postihnuté mimoriadne tvrdo, nemocnice nesmierne ocenili pomoc, ktorú im poskytol Nader a jeho startup pôsobiaci v oblasti 3D tlače. Spolu so svojím tímom prerobil potápačské masky na kyslíkové a začali ich aj s ochrannými štítmi dodávať do celej krajiny. V Írsku sa rozhodol podať pomocnú ruku Patrick, ktorý sa predtým venoval destilácii whiskey a džinu. „Keď sme sa dopočuli, že v severozápadnom Írsku sa minuli dezinfekčné prostriedky, rozhodli sme sa preorientovať na ich výrobu. Začali sme ich dodávať lekárňam a predajniam, zdravotníkom i charitám,“ spomína. Vďaka všetkému tomuto úsiliu sa teraz EÚ môže sústrediť na vývoj vakcín a pripraviť sa na budúce pandémie. Na tento zámer vyčlenila prostriedky v celkovej výške 314 miliónov eur.

„Robím to pre svoju mamu a všetky mamy, ktoré v tomto období majú strach a sú samy“

Melanie, Daniel, Anni a Marios Urobili oveľa viac, než mali, aby počas krízy pomohli kolegom lekárom a pacientom Malta, Fínsko, Cyprus

Pandémia COVID-19 nám všetkým jasne ukázala, že lekári v celej Európe by v týchto náročných časoch urobili pre svojich pacientov čokoľvek. Ako prvé im mohli ponúknuť svoje vedomosti. Melanie z Malty sa rozhodla vytvoriť sériu videí, v ktorých objasňuje pojmy, o ktorých sa v správach neustále hovorí bez toho, aby ich niekto bližšie vysvetlil. Kardiologička v jednom zo svojich videí napríklad približuje pojem „vyrovnávania krivky“ tak, aby ho pochopil každý. Anni z Fínska zase na Instagrame odpovedala na otázky ľudí a počet jej sledovateľov sa razom zvýšil na 25 000. Daniel (maltský ostrov Gozo) a Marios (Cyprus) zmysluplnými aktivitami pomáhali svojim kolegom bojujúcim s nákazou priamo v prvej línii. Daniel sa na Facebooku poďakoval všetkým, ktorí druhým darovali jedlo a podporili tých, ktorí s pandémiou zápasia tvárou v tvár. Ako ošetrovateľ bol jedným z nich. Marios na svojej facebookovej stránke úprimne opísal dôvody, pre ktoré sa rozhodol prerušiť dôchodok a vrátiť sa k povolaniu lekára. Nie je pritom jediný: podobne sa v čase pandémie zachovali aj mnohí poslanci Európskeho parlamentu.

„Je načase prejaviť si navzájom solidaritu“

Yasmina Dodáva ľuďom v núdzi jedlo zdarma Holandsko, Rotterdam

Yasmina a jej priatelia spustili v januári 2020 projekt s názvom Freshtable. Cieľom iniciatívy je pripravovať pre zákazníkov zdravé jedlá v súlade s udržateľným životným štýlom tak, aby si ich zákazníci mohli vyzdvihnúť v stanovenom čase na určenom mieste. Spočiatku ani len netušili, že šírenie koronavírusu potrebu podobných iniciatív iba prehĺbi. Počas pandémie ponúkli v rámci projektu pracovné príležitosti utečencom a dokonca začali doručovať jedlo zdarma starším ľuďom, ktorí boli krízou zasiahnutí najviac. „Hľadali sme rôzne spôsoby, ako pomôcť tým najohrozenejším,“ vysvetľuje Yasmina. „V máji sme spustili kampaň Share a Meal [Podeľ sa s jedlom], počas ktorej sme ľuďom v núdzi rozdávali balíčky s jedlom. Zameriavali sme sa pritom najmä na útulky pre ženy či mnohopočetné ohrozené rodiny v Rotterdame. Naším cieľom je aj naďalej pomáhať každému, kto to potrebuje. Zákazníci dokonca u nás môžu kúpiť jedlo pre ľudí v núdzi.“ Projekt Freshtable získal finančnú podporu v rámci Európskeho zboru solidarity, ktorý ponúka mladým ľuďom možnosti dobrovoľníckej práce na iniciatívach v oblasti solidarity.

„Náš chatbot vyšetril milióny občanov s príznakmi ochorenia COVID-19“

Jama Spoločnosť Symptoma ponúka miliónom ľudí na celom svete vyšetrenie príznakov ochorenia COVID-19 s využitím umelej inteligencie Rakúsko, Attersee

Rakúsky startup Symptoma venoval 14 rokov výskumu a vývoju digitálneho zdravotného asistenta. Je dôkazom toho, aká užitočná môže byť táto certifikovaná zdravotnícka pomôcka v čase pandémie COVID-19. Keď navštívite webovú stránku symptoma.com, zadáte svoje príznaky a odpoviete na niekoľko otázok, systém vaše údaje vyhodnotí v podobe výsledného počtu bodov. Čím je tento počet vyšší, tým je pravdepodobnejšie, že ste sa nakazili vírusom. „Symptoma.com je zrejme prvým a jediným chatbotom na základe umelej inteligencie, ktorý ponúka vyšetrenie rizika nákazy ochorením COVID-19,“ hovorí Jama. „Chatbot je k dispozícii vo viac než 36 jazykoch a nákazu doposiaľ zistil s presnosťou 96,32 %.“ Test je bezplatný a úplne anonymný. Spoľahnúť sa naň môžu lekári, keď sa v naliehavých prípadoch potrebujú rozhodnúť, na čo využijú dostupné zdroje. Zdravotným orgánom a výskumným pracovníkom zase pomáha lepšie ochoreniu porozumieť a náležite naň reagovať. Spoločnosť získala finančnú podporu od Európskej komisie v rámci nástroja programu Horizont 2020, ktorý sa zameriava na malé a stredné podniky. Viac informácií o príslušnej štúdii, ktorá je v súčasnosti predmetom partnerského preskúmania, nájdete na webovej stránke symptoma.com/covid-19.

„Moja firma dostala pomoc vďaka Európskej únii“

Isabel Jej firma prežila vďaka pomoci Európskej únie Španielsko, Cabo de Palos

Španielsky región Murcia 13. marca uzavrel svoje hranice, aby sa pokúsil zastaviť šírenie koronavírusu. Tento nevyhnutný krok viedol k okamžitému a úplnému zastaveniu cestovného ruchu, vďaka ktorému táto oblasť prosperovala. Pre Isabel Laguardiovú ako majiteľku potápačského centra mali tieto opatrenia mimoriadne tvrdé následky. Svoje stredisko musela zatvoriť a pozastaviť všetky plány na zamestnanie pracovníkov na zvyčajne rušnú turistickú sezónu počas veľkonočných sviatkov a letných prázdnin. Európska únia zareagovala rýchlo, aby pomohla ochrániť malé podniky, ako je Isabelin. Prijala nové právne predpisy, vďaka ktorým sa pravidlá štátnej pomoci stali flexibilnejšími. Španielska vláda tak teraz môže podnikom ponúknuť finančnú podporu rýchlejšie, aby počas koronakrízy neboli nútení prepúšťať zamestnancov. Zmenené pravidlá umožňujú členským štátom prijať rýchle a účinné opatrenia na podporu občanov a podnikov, najmä malých podnikov, ktoré v dôsledku pandémie COVID-19 čelia ekonomickým ťažkostiam. Každý jeden členský štát bude môcť zaviesť mechanizmus pomoci, v rámci ktorého budú môcť jednotlivé spoločnosti získať podporu až do výšky 800 000 EUR na vyriešenie najnaliehavejších problémov.

„Pomáhame podnikateľom, ktorých činnosť výrazne narušila zdravotná kríza spôsobená šírením ochorenia COVID-19“

Claudine S kolegami z Luxemburskej obchodnej komory spustila platformu #JobSwitch Luxembursko, Luxemburg

Kým niektoré spoločnosti museli svoju činnosť v dôsledku pandémie COVID-19 zastaviť, iné boli v dôsledku dopytu preťažené. Na vyváženie týchto potrieb spustili Claudine a jej kolegovia z Luxemburskej obchodnej komory platformu #JobSwitch. „Zriadili sme osobitnú horúcu linku pre podniky. Reagovali sme na ich obavy, poskytovali sme im informácie v reálnom čase a zabezpečili nástroj, ktorý umožňoval zamestnancom z pracoviska, ktoré bolo zavreté, zamestnať sa v inom podniku, ktorý mal zamestnancov nedostatok,“ vysvetľuje Claudine. Platforma, ktorá bola v prevádzke do konca apríla, mala veľký úspech. Prihlásilo sa zhruba 1 400 uchádzačov a vyše 500 ľudí si našlo nové zamestnanie. Okrem platformy #JobSwitch obchodná komora spustila aj podporný program pre podnikateľov spolu s bankovou zárukou pre podniky vo finančných ťažkostiach.