skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Svetlana Tihanovska aicina EP deputātus iestāties par Baltkrievijas iedzīvotājiem

22/09/2020

Pirmdien, viesojoties Eiropas Parlamentā, Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska mudināja deputātus turpināt atbalstīt jaunas, “pasaules apbrīnotas” Baltkrievijas izveidi.

Pirmdien Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska savā uzrunā Ārlietu komitejas un Cilvēktiesību apakškomitejas deputātiem stingri atkārtoja, ka notiekošā Baltkrievijas sacelšanās nav “ģeopolitiska revolūcija (...), tā nav ne prokrieviska, ne arī pretkrieviska, nedz par, nedz pret Eiropas Savienību, (...) tā ir demokrātiska revolūcija par Baltkrieviju”.

Viņa uzsvēra, ka kopš vasaras ir parādījusies “jauna Baltkrievija”, kuru vada sievietes un kura centīsies kļūt par “uzticamu partneri”, valsti, kas būvēta tiesiskuma principos un bauda cieņu visas pasaules acīs.

Jāatbrīvo politieslodzītie, jāpārtrauc vardarbība un jārīko taisnīgas vēlēšanas

“Mūsu cīņa ir par brīvību, par demokrātiju un cilvēka cieņu. Tā ir pilnībā miermīlīga un nevardarbīga. Mēs prasām tikai trīs pamatlietas: visu politieslodzīto atbrīvošanu, policijas veiktas vardarbības izbeigšanu un jaunas, brīvas un taisnīgas, vēlēšanas,” viņa teica.

Tihanovska, kas runāja kopīgi ar vēl diviem Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas pārstāvjiem Volu Kavalkovu un Pāvelu Latušku, arī mudināja Eiropas Parlamenta deputātus un ES turpināt izrādīt solidaritāti ar Baltkrievijas iedzīvotājiem un atbalstīt Baltkrievijas pilsonisko sabiedrību un plašsaziņas līdzekļus, uz kuriem režīms turpina izdarīt spiedienu. “Kopā mēs varam izveidot jaunu Baltkrieviju, kuru pasaule apbrīno. Mēs esam un būsim vienoti, jo uz spēles likta mūsu nākotne. Mēs arī lūdzam jūs turpināt būt vienotiem savā atbalstā Baltkrievijas tautai, jo jūsu atbalsts mums ir vajadzīgs”, viņa teica.

Jāīsteno sankcijas

Lielākā daļa EP deputātu novērtēja Baltkrievijas politiskās opozīcijas un iedzīvotāju drosmīgo rīcību nežēlīgā un represīvā režīma priekšā. Daži piekodināja Eiropas Savienībai nekļūt par pasīvu vērotāju Baltkrievijā notiekošajai cīņai, kā arī pāriet no vārdiem pie darbiem. Tostarp arī jautājumā par sankcijām, par kurām ES dalībvalstu valdības joprojām nav spējušas vienoties.

Runātāju vairums atgādināja par Eiropas Parlamenta pagājušonedēļ pieņemto nostāju. Savā 17. septembra rezolūcijā EP deputāti aicina rīkot jaunas vēlēšanas, ieviest jaunas sankcijas pret Aleksandru Lukašenko un viņa režīmu, un norāda, ka Tihanovska, kas bija galvenā demokrātiskā kandidāte vēlēšanās, pēc daudzu baltkrievu domām ir īstā vēlēšanu uzvarētāja un ievēlētā prezidente.

Sīkāk par EP deputātu rezolūcijā pieņemtajām prasībām lasiet šeit

Pilnus Baltkrievijas opozicionāru paziņojumus EP deputātu komentārus varat noskatīties šeit (21.09.2020).

Ar Tihanovsku pirmdien tikās arī Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli, kurš pēc tikšanās publicēja šo paziņojumu.

EP Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Deivids Makalisters (ETP, Vācija) pēc sanāksmes sniedza šādu paziņojumu:

"Es biju ļoti priecīgs klātienē uzņemt Tihanovskas kundzi mūsu komitejas sanāksmē, kā arī par šodienas interesantajām un iedvesmojošajām debatēm. Eiropas Parlamenta nostāja ir skaidra: mēs noraidām Baltkrievijā 9. augustā notikušo tā dēvēto prezidenta vēlēšanu rezultātus, kuru laikā nepārprotami tika pārkāpti visus starptautiskie standarti. Mēs arī neatzīsim Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu, tiklīdz viņa pašreizējais pilnvaru laiks būs beidzies. Mēs stingri atbalstām tūlītējas ES sankcijas pret visām personām, kas atbildīgas par vēlēšanu rezultātu viltošanu, un valstī notiekošajām represijām un vardarbību, tostarp arī pret pašu Lukašenko. Baltkrievijai tagad ir vajadzīga mierīga un demokrātiska varas pāreja, kas notiek iekļaujošā dialogā starp visām attiecīgajām pusēm ”.                       

Papildu informācija

Eiropas Parlamenta delegācija attiecībām ar Baltkrieviju  https://www.europarl.europa.eu/delegations/en/d-by/home

Paziņojums presei: Baltkrievija un Navaļnijs: Eiropas Parlaments prasa ES sankcijas” (17.09.2020)
https://www.europarl.europa.eu/news/lv/press-room/20200910IPR86829/baltkrievija-un-navalnijs-eiropas-parlaments-prasa-es-sankcijas

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

+ 371 26542369 | janis.krastins@europarl.europa.eu