skip to content
 
 
 

Ar pasākumu pie Brīvības pieminekļa un tiešsaistē atklās EP Vēstnieku skolu jauno mācību gadu

18/09/2020

Trešdien, 23. septembrī, ar svinīgu pasākumu #Pilsoņaspēks Rīgā pie Brīvības pieminekļa un plašu programmu tiešsaistē tiks atklāts Eiropas Parlamenta (EP) Vēstnieku skolu piektais mācību gads, kas aizsāks parlamentārās demokrātijas dažādo šķautņu izzināšanu Latvijas skolās trīs gadu garumā.

Klātesošos un skatītājus tiešsaistē uzrunās Saeimas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece, kā arī EP deputāti Andris Ameriks, Ivars Ijabs un Sandra Kalniete. Pasākums no pulksten 14.00 līdz 15.30 norisināsies skvērā iepretim Brīvības piemineklim, un tam varēs sekot kā klātienē, tā arī tiešraidē portālā lsm.lv un EP biroja Latvijā Facebook lapā.

Vienlaikus 23. septembrī tiks atklāta arī Vēstnieku skolu absolventu jeb Alumni programma. Tās ietvaros Vēstnieku skolas aktīvākajiem absolventiem tiks piedāvātas praktiskas un izglītojošas nodarbības, kuru mērķis ir veidot spēcīgu jauniešu balsi Latvijai būtiskos ES jautājumos.

9. - 12. klašu skolēniem paredzētās programmas “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas” ietvaros vairāk nekā 70 Latvijas skolās mācību saturs par ES jau piekto gadu tiks integrēts dažādos mācību priekšmetos, piemēram, matemātikā vai bioloģijā. Tās mērķis ir jauniešos veicināt apziņu par sevi kā nozīmīgu ES daļu, rosināt izpratni par sabiedrībā notiekošo un motivēt līdzdarboties.

Sākot no šī gada rudens, Vēstnieku skolas trīs mācību gadu garuma īpašu uzmanību pievērsīs dažādiem parlamentārās demokrātijas aspektiem - likumdošanai, izpildvaras darbībai, tieslietu sistēmai, pilsoniskās sabiedrības iesaistei lēmumu pieņemšanā u.c. Šī iniciatīva tiks īstenota sadarbībā ar amatpersonām, speciālistiem un programmas eksperti, politoloģi Žanetu Ozoliņu.

Par programmu “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas”

“Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas” ir ES mēroga programma un tiek īstenota visās 27 dalībvalstīs, Latvijā tā darbojas piekto gadu. EP Vēstnieku skolu skolotāji un skolēni brīvprātīgi izglīto un iesaista vienaudžus un sabiedrību diskusijās par Latvijai būtiskiem ES jautājumiem, tā stiprinot eiropeisko identitāti.

Viesojoties skolās vai uzrunājot skolēnus tiešsaistē, programmā aktīvi iesaistās arī no Latvijas ievēlētie EP deputāti.

Projektā iesaistītajām skolām pieejams šāds atbalsts:

  • Skolotāju semināri Latvijā un Briselē, saņemot metodisku atbalstu darbā par ES tematiku;
  • Dažādos mācību priekšmetos integrējami mācību materiāli par ES;
  • Izglītojoši pasākumi skolēniem, t.sk. dalība Eiropas Jaunatnes dienās un EUROSCOLA (skolēnu diskusijas un parlamentārā darba simulācijas) Eiropas Parlamentā Strasbūrā, Francijā (Covid-19 pandēmijas laikā šī aktivitāte norit tiešsaistē);
  • Aktivitātes skolās, t.sk., atbalsts praktisku iesaistes mehānismu īstenošanai skolās ES tēmas ietvaros (Eiropas dienas organizēšana u.c.). 

Papildu informācija

  • Eiropas Parlamenta vēstnieku skolu paveiktais un mācību materiāli:

http://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jauniesiem/ep_vestnieku.html

  • Noderīga EP informācija jauniešiem:

http://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jauniesiem.html

  • Par jauniešu iesaisti EP darbā:

http://www.europarl.europa.eu/news/lv/news-room/20150203STO18503/iesaistot-jaunie%C5%A1us-parlamenta-darb%C4%81

  • Jaunatne - ES faktu lapas:

https://www.europarl.europa.eu/factsheets/lv/sheet/141/youth

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

+ 371 26542369 | janis.krastins@europarl.europa.eu