Euroopan parlamentin tutkintaoikeus
Suullisesti vastattava kysymys O-000007/2024
komissiolle
työjärjestyksen 136 artikla
Salvatore De Meo, Domènec Ruiz Devesa, Rainer Wieland, Maite Pagazaurtundúa, Helmut Scholz, Damian Boeselager
perussopimus-, työjärjestys- ja toimielinasioiden valiokunnan puolesta
Euroopan parlamentin tutkintaoikeus
Suullisesti vastattava kysymys O-000006/2024
neuvostolle
työjärjestyksen 136 artikla
Salvatore De Meo, Domènec Ruiz Devesa, Rainer Wieland, Maite Pagazaurtundúa, Damian Boeselager, Helmut Scholz
perussopimus-, työjärjestys- ja toimielinasioiden valiokunnan puolesta
Tunisiaa koskevan erityistoimenpiteen hyväksyminen vuodeksi 2023
Suullisesti vastattava kysymys O-000005/2024
komissiolle
työjärjestyksen 136 artikla
Michael Gahler
ulkoasiainvaliokunnan puolesta
Udo Bullmann
kehitysvaliokunnan puolesta
Assosiaatiosopimukset kolmansien maiden osallistumiseksi unionin ohjelmiin
Suullisesti vastattava kysymys O-000004/2024
komissiolle
työjärjestyksen 136 artikla
Christian Ehler
teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunnan puolesta
Jean-Lin Lacapelle
ulkoasiainvaliokunnan puolesta
Suullisesti vastattava kysymys O-000003/2024
neuvostolle
työjärjestyksen 136 artikla
Sandro Gozi
Renew-ryhmän puolesta
Opettajien työolot Euroopan unionissa
Suullisesti vastattava kysymys O-000002/2024
komissiolle
työjärjestyksen 136 artikla
Dolors Montserrat
vetoomusvaliokunnan puolesta
Suullisesti vastattava kysymys O-000059/2023
komissiolle
työjärjestyksen 136 artikla
Niels Fuglsang (S&D), Thomas Waitz (Verts/ALE), Günther Sidl (S&D), Sarah Wiener (Verts/ALE), Emil Radev (PPE), Michaela Šojdrová (PPE), Sirpa Pietikäinen (PPE), Heidi Hautala (Verts/ALE), Annika Bruna (ID), Caroline Roose (Verts/ALE), Pascal Durand (S&D), Pierre Larrouturou (S&D), Martin Buschmann (NI), Manuela Ripa (Verts/ALE), Martin Häusling (Verts/ALE), Maria Noichl (S&D), Anna Deparnay-Grunenberg (Verts/ALE), Grace O'Sullivan (Verts/ALE), Mario Furore (NI), Rosa D'Amato (Verts/ALE), Tiziana Beghin (NI), Petras Auštrevičius (Renew), Tilly Metz (Verts/ALE), Anja Hazekamp (The Left), Sylwia Spurek (Verts/ALE), Francisco Guerreiro (Verts/ALE), Martin Hojsík (Renew), Michal Wiezik (Renew), Malin Björk (The Left), Marisa Matias (The Left), Ville Niinistö (Verts/ALE), Marianne Vind (S&D), Christel Schaldemose (S&D), Karen Melchior (Renew), Alice Kuhnke (Verts/ALE), Pär Holmgren (Verts/ALE), Marina Kaljurand (S&D), Mick Wallace (The Left), Henna Virkkunen (PPE), Róża Thun und Hohenstein (Renew)
Suullisesti vastattava kysymys O-000058/2023
komissiolle
työjärjestyksen 136 artikla
Dragoş Pîslaru
työllisyyden ja sosiaaliasioiden valiokunnan puolesta
EU:n prioriteeteista naisten asemaa käsittelevän YK:n toimikunnan 68. istuntoa varten
Suullisesti vastattava kysymys O-000057/2023
komissiolle
työjärjestyksen 136 artikla
Robert Biedroń
naisten oikeuksien ja sukupuolten tasa-arvon valiokunnan puolesta
EU:n prioriteeteista naisten asemaa käsittelevän YK:n toimikunnan 68. istuntoa varten
Suullisesti vastattava kysymys O-000056/2023
neuvostolle
työjärjestyksen 136 artikla
Robert Biedroń
naisten oikeuksien ja sukupuolten tasa-arvon valiokunnan puolesta
Valiokunta, poliittinen ryhmä tai vähintään viisi prosenttia parlamentin jäsenistä (36 jäsentä) voi esittääneuvostolle, komissiolle tai komission varapuheenjohtajalle / unionin ulkoasioiden jaturvallisuuspolitiikan korkealle edustajalle kysymyksiä. Puheenjohtajakokous päättää, otetaanko kysymykset istunnon lopulliseen esityslistaluonnokseen ja missä järjestyksessä.
Päätöslauselmaesitysten käsiteltäväksi jättämistä ja niistä äänestämistä koskevia 132 artiklan 2–5 kohdan määräyksiä sovelletaan soveltuvin osin.