Ieškoti

Jūsų rezultatai

Rodoma 10 iš 68 rezultatai

Committee of Inquiry to investigate the use of Pegasus and equivalent surveillance spyware (PEGA) was set up on 10 March 2022. Chaired by MEP Jeroen LENAERS, PEGA Committee investigated infringements and maladministration in application of EU law in relation to the use of Pegasus and equivalent spyware surveillance software. Spyware and other hacking techniques are critical threats to privacy, data protection and democracy in the EU. They serve oppressive agendas against journalists, political activists ...

Europos Parlamentas: rinkimų tvarka

FACT_SHEET 01-02-2024

Europos Parlamento rinkimų tvarka nustatyta ir ES teisės aktuose, kuriuose nustatomos visoms valstybėms narėms bendros taisyklės, ir specialiose nacionalinėse nuostatose, kurios kiekvienoje valstybėje narėje yra skirtingos. Bendrose taisyklėse išdėstytas proporcingo atstovavimo principas, rinkimų slenksčių taisyklės ir tam tikri nesuderinamumo su Europos Parlamento nario įgaliojimais atvejai. Daugelis kitų svarbių klausimų, tokių kaip taikoma konkreti rinkimų sistema ar rinkimų apygardų skaičius, ...

Intelektinė nuosavybė – tai visos intelektinei kūrybai suteiktos išimtinės teisės. Ji apima dvi teisių rūšis: pramoninę nuosavybę, t. y. išradimus (patentus), prekių ženklus, pramoninį dizainą ir modelius bei geografines nuorodas, taip pat autorių teises, t. y. meno ir literatūros kūrinių nuosavybę. 2009 m. įsigaliojus Sutarčiai dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) ES suteikta išimtinė kompetencija intelektinės nuosavybės teisių klausimu (118 straipsnis).

Sąjungos piliečiai ir jų teisės

FACT_SHEET 30-01-2024

Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje, Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) ir Europos Sąjungos sutarties (ES sutartis) 9 straipsnyje įtvirtintos individualios piliečių teisės ir Sąjungos pilietybė yra pagrindiniai europiečio tapatybės formavimo veiksniai. Tuo atveju, kai šiurkščiai pažeidžiamos pagrindinės Sąjungos vertybės, valstybei narei gali būti taikomos sankcijos.

Raida iki Suvestinio Europos akto

FACT_SHEET 29-01-2024

Pagrindiniai ankstesnių Sutarčių pakeitimai buvo susiję su Bendrijos nuosavų išteklių kūrimu, Parlamento galių biudžeto valdymo srityje stiprinimu, Europos Parlamento narių rinkimais tiesioginiu visuotiniu balsavimu ir Europos pinigų sistemos sukūrimu. 1986 m. įsigaliojus Suvestiniam Europos aktui, kuriuo iš esmės pakeista Romos sutartis, buvo sustiprinta integracija sukuriant didelę vidaus rinką.

Šioje suvestinėje aptariama Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ES Teisingumo Teismas), kurį sudaro du teismai – Teisingumo Teismas ir Bendrasis Teismas, jurisdikcija ir įvairios teisių gynimo priemonės, kurios numatytos Europos Sąjungos sutarties (ES sutartis) 19 straipsnyje, Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 251–281 straipsniuose, Euratomo sutarties 136 straipsnyje ir prie Sutarčių pridėtame Protokole Nr. 3 dėl Europos Sąjungos Teisingumo Teismo statuto.

Europos Sąjunga yra juridinis asmuo, turintis atskirą teisės sistemą, kuri skiriasi nuo tarptautinės teisės sistemos. Be to, ES teisės aktai turi tiesioginį ir netiesioginį poveikį valstybių narių teisės aktams ir tampa kiekvienos valstybės narės teisinės sistemos dalimi. Europos Sąjunga pati yra teisės šaltinis. Jos teisės sistema paprastai skirstoma į pirminę teisę, kurią sudaro Sutartys ir bendrieji teisės principai, Sutartimis pagrįstą antrinę teisę ir papildomą teisę.

Laisvo tarpvalstybinio prekių, asmenų, paslaugų ir kapitalo judėjimo mastai nuolat didėja. Europos Sąjunga plėtoja teisminį bendradarbiavimą tarpvalstybinį poveikį turinčiose civilinėse bylose, taip kurdama sąsajas tarp skirtingų teisinių sistemų. Pagrindiniai šio bendradarbiavimo tikslai yra teisinis tikrumas ir patogus bei veiksmingas teisingumo įgyvendinimas, kad būtų galima nustatyti kompetentingą teismą, aiškiai įvardyti taikytiną teisę ir sparčiai bei veiksmingai taikyti sprendimų pripažinimo ...

Sutartyse didelė svarba teikiama laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės kūrimui. 2009 m. įdiegti keli nauji svarbūs elementai: veiksmingesnė ir demokratiškesnė sprendimų priėmimo procedūra, nustatyta panaikinus senąją ramsčių sistemą; išplėstos ES Teisingumo Teismo prerogatyvos ir naujas nacionalinių parlamentų vaidmuo. Pagrindines teises sustiprina teisiškai privaloma Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija.

Europos Komisija

FACT_SHEET 22-01-2024

Komisija yra ES institucija, kuriai priklauso išimtinė teisėkūros iniciatyvos teisė ir svarbios vykdomosios galios tokiose srityse, kaip konkurencija ir išorės prekyba. Ji yra Europos Sąjungos pagrindinė vykdomoji institucija ir ją sudaro Komisijos narių kolegija, kurioje kiekvienai valstybei narei atstovauja po vieną Komisijos narį. Komisija prižiūri, kaip valstybės narės taiko Sąjungos teisę ir laikosi Sutarčių; ji taip pat vadovauja komitetams, atsakingiems už ES teisės įgyvendinimą. Buvusi komiteto ...