Iskanje

Rezultati iskanja

Prikazujem 10 od 67 Rezultati

Evropski parlament: volilni postopki

Kratki vodnik po EU 01-02-2024

Postopke za izvolitev poslancev Evropskega parlamenta urejajo evropska zakonodaja, ki določa skupna pravila za vse države članice, ter posebni nacionalni predpisi, ki se med državami članicami razlikujejo. Skupna pravila določajo načelo proporcionalne zastopanosti, pravila o pragovih in nekatere primere nezdružljivosti z mandatom poslanca Evropskega parlamenta. Nacionalni zakoni urejajo številne druge pomembne vidike, na primer točni volilni sistem, ki se uporablja, in število volilnih enot.

Intelektualna, industrijska in poslovna lastnina

Kratki vodnik po EU 01-02-2024

Intelektualna lastnina zajema vse izključne pravice za intelektualne stvaritve. Deli se na dve vrsti pravic: industrijsko lastnino, ki zajema izume (patente), blagovne znamke, industrijske vzorce in modele ter označbe porekla, in na avtorsko pravico, ki zajema lastnino umetniških in literarnih del. Unija ima izrecno pristojnost za pravice intelektualne lastnine od začetka veljavnosti Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) leta 2009 (člen 118).

Državljani Unije in njihove pravice

Kratki vodnik po EU 30-01-2024

Pravice državljanov in evropsko državljanstvo so opredeljeni v Listini Evropske unije o temeljnih pravicah, Pogodbi o delovanju Evropske unije (PDEU) in členu 9 Pogodbe o Evropski uniji (PEU). Gre za pomembne dejavnike pri oblikovanju evropske identitete. Če država članica resno krši temeljne vrednote Unije, ji je mogoče naložiti sankcije.

Razvoj do Enotnega evropskega akta

Kratki vodnik po EU 29-01-2024

Največji dosežki prvih pogodb se nanašajo na oblikovanje lastnih sredstev Skupnosti, večje proračunske pristojnosti Parlamenta, splošne neposredne volitve v Evropski parlament in oblikovanje evropskega monetarnega sistema. Enotni evropski akt, ki je začel veljati leta 1986 in je bistveno spremenil Rimsko pogodbo, je okrepil evropsko povezovanje z oblikovanjem obsežnega notranjega trga.

Pristojnosti Sodišča Evropske unije

Kratki vodnik po EU 29-01-2024

To besedilo obravnava pristojnosti Sodišča Evropske unije, ki ga sestavljata dve sodišči, in sicer Sodišče ter Splošno sodišče, in ki zagotavlja različne vrste sodnega varstva, kot to določajo člen 19 Pogodbe o Evropski uniji (PEU), členi od 251 do 281 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), člen 136 pogodbe Euratom in Protokol št. 3 o statutu Sodišča Evropske unije, ki je priložen temeljnima pogodbama.

Viri in področje uporabe prava Evropske unije

Kratki vodnik po EU 26-01-2024

Evropska unija ima status pravne osebe, zato ima tudi lasten pravni red, ki je ločen od mednarodnega prava. Poleg tega pravo EU neposredno ali posredno vpliva na pravo držav članic in postane del pravnega sistema vsake države članice. Evropska unija je tudi sama vir prava. Pravni sistem je običajno razdeljen v primarno zakonodajo (pogodbe in splošna pravna načela), sekundarno zakonodajo (temelječo na pogodbah) in dopolnilno pravo.

Pravosodno sodelovanje v civilnih zadevah

Kratki vodnik po EU 26-01-2024

Prosto gibanje blaga, storitev, kapitala in oseb čez meje se stalno povečuje. V civilnih zadevah s čezmejnimi učinki Evropska unija razvija pravosodno sodelovanje in tako gradi povezave med različnimi pravnimi sistemi. Glavni cilji tega sodelovanja so zagotavljanje pravne varnosti ter enostavnega in učinkovitega dostopa do sodnega varstva, kar pomeni določitev pristojnega sodišča, jasno opredelitev prava, ki se uporablja, ter hitro in učinkovito priznanje in izvršitev sodnih odločb.

Pogodbe vzpostavitvi območja svobode, varnosti in pravice dajejo velik pomen. Leta 2009 je bilo uvedenih več pomembnih novih elementov: bolj učinkovit in demokratičen postopek odločanja kot odgovor na odpravo stare strukture stebrov, večje pristojnosti Sodišča EU in nova vloga nacionalnih parlamentov. Osnovne pravice je okrepila pravno zavezujoča Listina Evropske unije o temeljnih pravicah.

Evropska komisija

Kratki vodnik po EU 22-01-2024

Komisija je institucija EU, ki ima izključno pristojnost zakonodajne pobude in pomembne izvršilne pristojnosti pri politikah na področjih, kot sta konkurenca in zunanja trgovina. Je glavni izvršilni organ Evropske unije, ki ga tvori kolegij članov, v katerem je po en komisar na državo članico. Komisija nadzira uporabo zakonodaje Unije in spoštovanje Pogodb s strani držav članic ter predseduje odborom, odgovornim za izvajanje zakonodaje EU. Prejšnji sistem komitologije so nadomestili novi pravni instrumenti ...

Sodišče Evropske unije

Kratki vodnik po EU 22-01-2024

Sodišče Evropske unije je ena od sedmih institucij EU. Sestavljata ga dve sodišči, in sicer Sodišče in Splošno sodišče, in je del sodstva Evropske unije. S svojima sodiščema zagotavlja pravilno razlago in uporabo primarnega ter sekundarnega prava Unije v EU. Nadzorujeta zakonitost aktov institucij EU in odločata, ali države članice izpolnjujejo obveznosti, ki izhajajo iz primarnega in sekundarnega prava. Sodišče Evropske unije na zahtevo nacionalnih sodišč tudi razlaga pravo EU.