Iskanje

Rezultati iskanja

Prikazujem 10 od 370 Rezultati

Računsko sodišče

Kratki vodnik po EU 27-03-2024

Evropsko računsko sodišče je odgovorno za revidiranje financ EU. Kot zunanji revizor EU prispeva k izboljševanju finančnega poslovodenja EU in deluje kot neodvisni varuh finančnih interesov državljanov Unije.

Medvladni postopki odločanja

Kratki vodnik po EU 26-03-2024

Postopek odločanja o vprašanjih skupne zunanje in varnostne politike in o nekaterih drugih zadevah, kot so okrepljeno sodelovanje, nekatera imenovanja ali revizija temeljnih pogodb, se razlikuje od tistega, ki prevladuje v rednem zakonodajnem postopku. Za ta področja je značilno predvsem večje medvladno sodelovanje. Zaradi krize javnega dolga se takšni mehanizmi odločanja uporabljajo v večji meri, zlasti v okviru evropskega ekonomskega upravljanja.

Načelo subsidiarnosti

Kratki vodnik po EU 26-03-2024

Načelo subsidiarnosti, ki je določeno v Pogodbi o Evropski uniji, opredeljuje pogoje, pod katerimi ima Unija na področjih, ki niso v njeni izključni pristojnosti, pri ukrepanju prednost pred državami članicami.

Skupna kmetijska politika (SKP) je v svoji zgodovini doživela šest velikih reform, med katerimi sta bili najnovejši leta 2013 (za finančno obdobje 2014–2020) in leta 2021 (za finančno obdobje 2023–2027). Zadnja reforma in nova zakonodaja sta začeli veljati januarja 2023.

Politika vzhodnega partnerstva Evropske unije, vzpostavljena leta 2009, vključuje šest nekdanjih sovjetskih držav: Armenijo, Azerbajdžan, Belorusijo, Gruzijo, Moldavijo in Ukrajino. Partnerstvo je bilo sklenjeno kot podpora prizadevanjem za politične, družbene in gospodarske reforme v teh državah, s katerimi bi okrepili demokratizacijo in dobro upravljanje, energetsko varnost, varstvo okolja ter gospodarski in družbeni razvoj. Vse članice, razen Belorusije, so vključene v parlamentarno skupščino ...

Ekonomska, socialna in teritorialna kohezija

Kratki vodnik po EU 14-03-2024

Da bi spodbujala svoj vsesplošno skladen razvoj, Evropska unija krepi svojo ekonomsko, socialno in teritorialno kohezijo. Pri tem je cilj EU zlasti zmanjšati razlike med stopnjami razvitosti njenih različnih regij. Posebna pozornost se namenja podeželju, območjem, ki občutijo industrijsko tranzicijo, in regijam, ki so hudo in stalno prizadete zaradi neugodnih naravnih ali demografskih razmer, kot so najsevernejše regije z zelo nizko gostoto prebivalstva, ter otoškim, čezmejnim in gorskim regijam. ...

Bančna unija

Kratki vodnik po EU 07-03-2024

Bančna unija temelji na predlogu, ki ga je Evropska komisija predstavila leta 2012, nekaj let po začetku hude finančne krize v EU. Ključna inovacija, ki jo prinaša, je prenos odgovornosti za vsakodnevni nadzor največjih bank v evroobmočju z nacionalne na evropsko raven. Z bančno unijo je bila Evropska centralna banka (ECB) postavljena v položaj, ko je pristojna tako za denarno politiko kot za naloge nadzora, čeprav mora ta dva sklopa strogo ločevati. Na evropski ravni je bila ustanovljena še ena ...

Evropski socialni sklad plus

Kratki vodnik po EU 07-03-2024

Evropski socialni sklad je bil oblikovan z Rimsko pogodbo, da bi se izboljšale mobilnost delavcev in možnosti zaposlovanja. Njegove naloge in pravila delovanja so bili pozneje prilagojeni gospodarskim gibanjem in razmeram na področju zaposlovanja v državah članicah ter razvoju političnih prednostnih nalog, opredeljenih na ravni EU.

Skupna kmetijska politika se je tradicionalno financirala iz enega samega sklada, Evropskega kmetijskega usmerjevalnega in jamstvenega sklada (EKUJS), ki sta ga 1. januarja 2007 nadomestila Evropski kmetijski jamstveni sklad (EKJS) in Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP). Uredba o SKP (2023–2027) uvaja novi model izvajanja (strateški načrt) za vse odhodke SKP.

Enakost med ženskami in moškimi

Kratki vodnik po EU 02-02-2024

Enakost med ženskami in moškimi je eden od ciljev Evropske unije. Zakonodaja, sodna praksa in spremembe Pogodb so sčasoma prispevale k utrditvi tega načela ter njegovemu izvajanju v EU. Evropski parlament je že ves čas goreč zagovornik načela enakosti med ženskami in moškimi.