Deň mnohojazyčnosti 2020 online 

Spotlight
26-09-2020

Deň mnohojazyčnosti 2020 online

Brusel
Luxemburg

Pozrite sa do zákulisia, ako Európsky parlament pracuje v 24 jazykoch.

16
99
rokov
6

Deň mnohojazyčnosti 2020 online

Brusel
Luxemburg
16
99
rokov
6

Mnohojazyčnosť zabezpečuje, že všetci občania EÚ môžu sledovať prácu svojich demokratických zástupcov v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov Európskej únie. Jazyková a kultúrna rozmanitosť je jednou zo silných stránok EÚ a je zakotvená v európskych zmluvách ako hodnota zásadného významu. Deň mnohojazyčnosti je príležitosťou zažiť túto rozmanitosť v praxi.

Sledujte online a zapojte sa do virtuálnych workshopov, na ktorých sa stretnete s tlmočníkmi a prekladateľmi, pozrite si, či by kariéra v jazykoch mohla byť niečo pre vás a naučte sa, ako jazyky formovali Európsku úniu.

Sledujte Deň mnohojazyčnosti 2020 online

Sledujte živé vysielanie z plenárnej sály Hemicycle, srdca Európskeho parlamentu a miesta konania Dňa mnohojazyčnosti. Rôzne semináre sa budú venovať práci a životu tlmočníkov a prekladateľov. Tlmočenie do anglického, francúzskeho, nemeckého, talianskeho, poľského a španielskeho jazyka bude dostupné pre všetky semináre.

  Program
10:00 – 10:30 Kde Európa zasadá v 24 jazykoch
Dozveďte sa o rokovacej sále Hemicycle, kde sa konajú najdôležitejšie rozpravy a hlasovania Európskeho parlamentu v 24 jazykoch.
10:30 – 11:15 Jeden deň v živote prekladateľa a tlmočníka
Pozrite sa na odborníkov, vďaka ktorým dokážeme pracovať v 24 jazykoch. Ako sa pripravujú na dôležité rozpravy?
11:15 – 12:00 Ako sa môžem stať prekladateľom alebo tlmočníkom?
Zistite, aké vzdelanie a kvalifikácie potrebujete na to, aby ste sa stali prekladateľom alebo tlmočníkom, a ktorá kariéra by pre vás mohla byť tá správna.
13:00 – 13:45 Stáže pre prekladateľov
Zistite, čo znamená prekladateľská stáž v Európskom parlamente, aké profily hľadáme a ako sa prihlásiť, a vypočujte si skúsenosti bývalých stážistov.
14:00 – 14:45 Európsky parlament ako viacjazyčné pracovisko
Diskusia naživo so zamestnancami Európskeho parlamentu o tom, aké dôležité sú jazyky v ich každodennej práci.
14:45 – 15:30 Neustále sa vyvíjajúce povolania
Pozrite sa, ako technológia mení úlohy a spôsoby práce prekladateľov a tlmočníkov, od nových nástrojov po nové úlohy.
15:30 – 15:45 Jazyková rozmanitosť naprieč dejinami – krátke videá z Domu európskej histórie
Pozrite si históriu jazykov v Európe prostredníctvom predmetov a príbehov z našej stálej výstavy a zistite, ako formovali kontinent.
15:45 – 16:30

Mnohojazyčnosť – čo je to?
Práca v 24 jazykoch nevzniká náhodou. Prečo však vlastne Európsky parlament pracuje v 24 jazykoch? Zapojte sa do tejto panelovej diskusie a vypočujte si, prečo je mnohojazyčnosť taká dôležitá, a čo treba na to, aby sa stala skutočnosťou.

Pozvaní rečníci: Nicola Beer - podpredsedníčka Európskeho parlamentu, Sven Gatz - bruselský minister pre viacjazyčnosť, Agnieszka Walter-Drop - generálna riaditeľka pre logistiku a tlmočenie konferencií, Valter Mavrič - generálny riaditeľ pre preklad a Jaume Duch Guillot - generálny riaditeľ pre komunikáciu.
 

Online workshopy

Pozrite sa lepšie na preklad a tlmočenie a pýtajte sa prekladateľov a tlmočníkov počas interaktívnych workshopov. Od tlmočníckych kabín po prácu stážistov v Európskom parlamente, online workshopy budú zamerané na rôzne aspekty práce jazykových odborníkov v Európskom parlamente. 

Musíte sa vopred zaregistrovať na workshopy, keďže ide o malé skupiny s obmedzeným počtom miest. Po zaregistrovaní dostanete potvrdzujúci e-mail s podrobnosťami o tom, ako sa zúčastniť. Všetky workshopy budú trvať 30 až 120 minút a budú sa konať v rôznych jazykoch.

Deň viacjazyčnosti v Bruseli

Región Brusel tiež oslavuje viacjazyčnosť 26. septembra v Bruselskom parlamente. Okrem iných činností začne Bruselská rada viacjazyčnosti a uskutočnia sa diskusie.

Ďalšie informácie

Jeden deň v živote prekladateľa a tlmočníka
Ako sa môžem stať prekladateľom alebo tlmočníkom?
Neustále sa vyvíjajúce povolania
Mnohojazyčnosť – čo je to?
Stáže pre prekladateľov

Praktické informácie